Krótka historia firmy E.Leclerc

E.Leclerc jest najdłużej działającą siecią super i hipermarketów w Polsce, a po 19 latach rozwoju może się poszczycić 43 sklepami w 38 miastach na terenie 15 województw.
Historia firmy zaczeła się w grudniu 1949 roku w Landernau, we Francji. Michel Édouard Leclerc otworzył swój pierwszy sklep w pokoiku o powierzchni 16 m2. W dniu otwarcia sklepu, w skrzyniach poustawianych jedna na drugiej na podłodze, znajdowały się wyłącznie herbatniki. Jeden tylko rodzaj artykułu, tylko jedna marka lecz cena o 25, 30% niższa niż w innych sklepach. W miarę napływu gotówki młody przedsiębiorca rozszerzał gamę sprzedawanych artykułów. Pod koniec roku oferował już około dwudziestu różnych artykułów. Obrót po pierwszym roku wyniósł 4,3 miliona franków. W roku 1955 w Saint-Pol-de-Leon, Lannion i Treguier otwarte zostały trzy nowe ośrodki, które podpisały kontrakty zobowiązujące je do stosowania idei E.Leclerc: stosowania cen hurtowych po dodaniu poniesionych kosztów, sprzedawania wyłącznie artykułów znanych marek, dokonywania zakupów bezpośrednio u producentów i nie przynależenia do innych zgrupowań kupców towarów. Marka sklepu pozostawała własnością Edouarda Leclerca. W roku 1962 powstał pierwszy sklep samoobsługowy Leclerca w Breście o powierzchni 100 m2, który sprzedawał tez swieże owoce i warzywa. Powstały nowe struktury: Zgrupowanie Zakupów Centrów Leclerca (Galec) mający za zadanie grupowanie zamówień, uzyskiwanie promocyjnych cen, a na koniec roku zniżek i upustów od producentów i informowanie swych członków o wydarzeniach dotyczących działalności dystrybucyjnej. W kwietniu 1969r. nastąpiło otwarcie przez Eduarda Leclerca największego centrum w Brest-Gouesnou, 4000 m2 powierzchni sprzedaży, 20 kas i po raz pierwszy parking strzeżony na 800 samochodów. Po roku 1987 w supermarketach Leclerca w południowo-zachodniej Francji odbyła się pierwsza operacja promocyjna regionalnych produktów spożywczych. Od roku 1990 E.Leclerc rozpoczął nową kampanie reklamową "Aby Europa przyniosła korzyści konsumentom", rozpoczeła ona proces ekspansji centrów E.Leclerc poza granice Francji. W 1995 roku otwarto pierwszy sklep na warszawskim Ursynowie. W 2009 dokonano zakupu sieci supermarketów Billa. Po zakończeniu akcji rebrandingowej, Sklepy zyskały nowy wystrój, znacznie powiększył się też oferowany asortyment (do 23000 artykułów) przy jednoczesnym obniżeniu cen. Co więcej, to właśnie Polska, a dokładniej Ostrowiec Świętokrzyski stał się w 2010 roku miejscem otwarcia setnego sklepu E.Leclerc poza granicami Francji!.


E.Leclerc od zawsze dużą wagę przywiązuje, do spraw społecznych. Cała unikalność Ruchu E.Leclerc opiera się na trzech zasadach: niezależność, solidarność i obrona interesów konsumentów. Na wzór francuski, również w Polsce sieć korzysta z usług lokalnych dostawców, wspierając tym samym krajową i regionalną gospodarkę. Każdy sklep E.Leclerc jest lokalnym przedsiębiorstwem, niezależną spółką. Dzięki takiej autonomii pracownicy zatrzymują część generowanego zysku. Zarządzane przez indywidualnych przedsiębiorców markety łatwiej i szybciej reagują na potrzeby lokalnych rynków, przystosowują się do wymagań stawianych przez lokalnych klientów oraz efektywnie uczestniczą w życiu lokalnych społeczności i wspieraniu rozwoju regionu. W 2012 r. E.Leclerc Polska po raz trzeci aktywnie uczestniczył w akcji organizowanej przez Unicef Reszta w Twoich rękach, której celem było pozyskanie środków dla dzieci w Gruzji.


E.Leclerc w Polsce to nie tylko sieć sklepów. To również 12 stacji paliw, które wpisując się w filozofię uwolnienia cen, nieustannie starają się oferować klientom produkt w najbardziej konkurencyjnych cenach. Jako pierwsza sieć hipermarketów w Polsce firma uruchomiła też sprzedaż przez Internet poprzez sieć E.Leclerc Drive, działającą w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie, Radomiu i Katowicach.

Kontakt

E.Leclerc, Kielcedis Spolka z o.o.
Ul. Massalskiego 3
25-636 Kielce
tel. 041-3630000
fax. 041-3630002

e-mail: biuro@eleclerc.net.pl

Strona wykorzystuje cookie zapisując dane użytkownika.
Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki Polityka prywatności.

OK